Ağız Diş ve Cene Cerrahisi

Ağız ve Çene cerrahisi

Ağız ve Çene cerrahisi başta ağız ve dişlere bağlı kistler tümörler gibi konularla ilgilenir. Ağız, çene ve dişlerle ilgili hastalıklarının, yaralanmaların tanı ve tedavisi hakkında uzmanlaşmış bir diş hekimliği dalıdır.

Çene kemikleri içerisinde gömülü kalmış dişlerin çıkartılması veya sürdürülmesi, protez yapımına yardımcı olmak için ağzın sert ve yumuşak dokularında yapılan düzeltmeleri konularını da içermektedir.

Cerrahi diş çekimi ağız içinde kolayca görülemeyen, dişeti sınırında kırık olan ya da gömülü dişlerin çekiminde kullanılan tekniktir. Bazı durumlarda diş çekiminden önce dişin üzerinde kaldırılması gereken kemik bulunabilir. Diş çekilmeden önce bölümlere ayrılması ve sonra yerinden çıkarılması gerekebilir. Bu gibi durumlarda da cerrahi çekim uygulanır. Cerrahi çekim sırasında normal çekimde olduğu gibi lokal anestezi ile işlem yapılabilir. İşlem yapılacak dişe ulaşabilmek için dişetinin açılması gerekir.

Çene cerrahisinin bir diğer çalışma alanı ise, doğumsal veya sonradan gelişen çene yüz problemleridir. Damak-dudak yarıkları, alt veya üst çenenin ileride veya geride konumlanması nedeniyle çiğneme fonksiyonunun yerine getirilemediği durumlar çene cerrahisi uzmanlık alanındadır.

Yirmi Yaş Dişlerinin Çekilmesi

Yirmi Yaş Dişlerinin Çekilmesi

Ağızda en son çıkan dişler yirmi yaş dişleridir. Genellikle yirmili yaşlarda sürdükleri için bu isimle veya akıl dişi olarak da adlandırılırlar. Yirmi yaş dişleri bazen oluştukları halde sürme problemleri oluştururlar.Çenede yer olmaması veya çeşitli nedenlerle yirmi yaş dişlerini çekmek gerekebilir.

Kök Rezeksiyonu Nedir

Üç köklü üst büyük azılarda olduğu gibi fazla sayıda kökü olan dişlerin tek kökünün uzaklaştırılması işlemine kök rezeksiyonu denir. Bazı vakalarda, uzaklaştırılacak olan kökün desteklediği kuronun da (dişin ağız içinde görülebilen kısmı) alınması gerekebilir. İşlemden önce kök kanal tedavisi yapılması gerekir.

Tüberlerin Düzleştirilmesi

Tüberler, üst çenede son büyük azı dişinin arkasında bulunan yuvarlak şekilli kemik çıkıntılarıdır. Dişeti ile örtülüdürler. Tüm dişleriniz ağzınızda bulunuyorsa genellikle tüberler sizin için sorun teşkil etmez. Ancak, üst dişlerinizi kaybedip bir proteze ihtiyaç duyduğunuz takdirde, tüberler üst çenenizin diğer kısımlarından sarkık olacağı için protezin uyumsuzluğuna neden olabilir. Geniş bir tüber protezin çene kemiği ve ağız tavanı ile arasındaki sızdırmazlığını önler.

Detaylı Bilgi Formu

Güvenlik Kodu | Değiştir