Yoksa Diş Hekiminden Korkuyor Musunuz?

Sedasyon

Sedasyon; anestezi uzmanı tarafından uygulanan, bazı ilaçlarla hastanın bilinci açıkken oluşturulan derin uyku durumudur. Hastanın havayolunu açık tutabildiği, fiziksel uyaranlara ve sözlü konutlara uygun cevabı verdiği ve bilincin baskılandığı bir durum olarak tanımlanan güvenli bir anestezi yöntemidir.

Kusma ve bulantı reflesini ortadan kaldıran sedasyon yöntemi korku ve endişe seviyesi yüksek erişkin kişi ve çocuklar için uygundur. Bilinçli sedasyonda azot protoksit(gülme gazı) ve oksijen gazı karışımı kullanılır.

Burundan maske yardımı ile hastalara gaz karışımı tatbik edilir. Hastada 3-5 dk. içinde etki başlar ve en önemlisi bilinç kaybı olmadan çene bölgesinde uyuşma ile beraber rahatlama hissi oluşur. Böylece oluşan güven duygusu ile hasta korku ve endişeyi üzerinden atarak rahat bir şekilde tedavi yaptırabilir.

Diş hekimi korkusu duyan ve bu sebeple ağız ve diş sağlığını ihmal eden birçok hasta bulunmaktadır. Bu durum en başta ağız ve diş sağlığının ve devamında genel vücut sağlığının bozulmasına, tedavinin zorlaşmasına ve tedavi süresinin uzamasına neden olmaktadır.

Detaylı Bilgi Formu

Güvenlik Kodu | Değiştir