Ortodonti

ortodonti

Dişlerdeki çapraşıklıkların giderilmedi tedavisi ortodontik tedavidir. Ortodonti kelimesi iki yunanca sözcükten oluşmuştur. 'Ortos' düzgün,'dontos' dişler anlamına gelmektedir.

Dişlerin çene kemiği üzerinde düzgün bir şekilde yerlerini almasını, çene kapanış bozukluklarından kaynaklanan eklem, baş, boyun ya da başka organlara yansıyan ağrılar giderilmesine yardımcı olur. Ayrıca kişiye tam ve doğru bir çiğneme fonksiyonu kazandırılarak özellikle mide problemleri gibi sindirim sistemiyle ilgili sorunlar kaybolur.

Ortodontik Tedavi Seçenekleri

Telsiz braketsiz şeffaf plaklarla tedavi

şeffaf plaklarla tedavi

Son zamanlarda halk arasında telsiz ortodonti diye de anılan bu tedavi yönteminde hastanın diş ölçüsü alınmakta ve bu ölçüye göre özel laboratuar ortamında hastanın probleminin şiddetine göre farklılık gösteren sayıda şeffaf plaklar (aligner) ahzırlanmaktadır. Hasta ortodontist hekiminin önerilerine göre bu plakları kullanmakta ve tedavi uygulanmaktadır.             

Klasik braketler ile tedavi

Klasik braketler

Dişerinizin ön kısımlarına yapıştırılan metal braketler kullanılarak yapılan ortodontik tedavi türüdür. Şekil olarak birbirlerine benzeseler de bu tarz braketlerin kullanıldığı değişik tedavi sistemleri, tel ve braket seçenekleri mevcuttur.               

Lingual braketler ile tedavi( içten takılan teller )

Lingual braketler

Kelime manası olarak "Lingual" dişlerin dil tarafı anlamına gelmektedir. Bu sisteminde fabrikasyon lingual braketlerin kullanıldığı veya kişiye özel hazırlanan braketlerin kullanıldığı değişik çeşitleri vardır. En önemli farkı tedavide kullanılacak braketler dişlerin dış yüzeyleri yerine dile bakan iç yüzeylerine yapıştırılır.             

Şeffaf porselen braketler ile tedavi

Şeffaf porselen braketler

Ortodontik tedavi olmak isteyen fakat estetik görünüm nedenleriyle tedaviden kaçınan hastalar için geliştirilen bir seçenektir. Temel özellikleri ve çalışma mantığı klasik metal braketlerle bezerdir, fakat diş renginde oldukları için çok daha az fark edilirler.

Detaylı Bilgi Formu

Güvenlik Kodu | Değiştir