Oral Diagnoz ve Dental Radyoloji

Oral diagnoz

Oral diagnoz Dişhekiminin detaylı muayenesini kapsamaktadır.

  • Muayene sırasında genel sağlık durumunuz ile bilgiler, kronik hastalıklarınız ve varsa sürekli kullandığınız ilaçlarla ilgili bilgiler alınır;
  • Genel ağız kontrolünü ve ağız muayeneniz yapılır.
  • Diş tedaviden beklentileriniz değerlendirilir.
  • Teşhisinize yardımcı amaçlı röntgen alınabilir.

Genel Sağlık Durumu Değerlendirmesi

Olası genel sağlık sorunları, sürekli kullanılan ilaçlar, alerjinizin olup olmaması diş tedavinizde kullanılacak ilaç ev yöntemi değiştirebilir. Bu konuda mutlaka hekiminizi detaylı olarak bilgilendirmeniz gerekir. Örneğin alerji hastalarında anestezi yapılmadan önce etken maddelere karşı test sonuçlarınızın incelenmesi gerekebilir. Kan sulandırması amaçlı aspirin vb. ilaç  kullanıyorsanız diş hekiminize bilgi vererek cerrahi operasyon öncesinde ilaç kullanımını geçici olarak bırakmanız gerekebilir.

Genel Ağız Muayenesi

Ağzınızdaki mevcut tüm dişleriniz ve ağız içi dokularınız detaylı olarak değerlendirilerek henüz bir şikayetiniz olmasa dahi olası problemler saptanır. Örneğin henüz derin olmayan diş çürüklerini hasta tarafından fark edilmeyebilir. Başlangıç dönemindeki dişeti hastalıkları genel ağız muayenesinde tespit edilebilir ve zamanında yapılacak müdahaleler ile diş  çekilmelerinin ve diş kayıplarının önüne geçmek mümkün olabilir.

Diş Tedaviden Beklentilerin Değerlendirmesi

Eğer diş hekimine başvurma nedeniniz estetik olarak daha güzel dişlere sahip olmak ise tedaviden nasıl bir sonuç beklediğinizi çok iyi ifade etmelisiniz. Bu durumda hekiminiz de beklentilerinizin uygulanabilirliği konusunda sizi daha rahat bilgilendirecektir.

Digital ve Panoramik Röntgen

Panoramik Röntgen

Ağız vediş  sağlığında teşhis ve tedavi  için radyografi çok önemli bir yere sahiptir. Röntgenler, diş hekimlerinin tedavi ve teşhis aşamasında dişlerdeki ve çenedeki sorunların tespit edilmesinde yardımcı olur.

Digital ve Panoramik Röntgen ile muayeneaşamasında fark edilemeyen çürük, kemik kaybı ve kök kanalındaki olası problemler kolayca tespit edilebilebilmektedir. Ayrıca panaromik röntgenler ortodontik tedavilerde ve diş implantlarının yerleştirilmesinde diş hekimlerine yardımcı olmaktadırlar.

Panoramik röntgenler ağızdaki tüm dişlerin ve çene kemiğinin daha az ışın alarak birlikte görüntülendiği bir tomografik röntgen çeşididir. Panoramik röntgenlerde dijital sistemlerin kullanılması görüntü kalitesini artırmakta ve kişinin aldığı radyasyon miktarını belirgin şekilde azaltmaktadır.

Detaylı Bilgi Formu

Güvenlik Kodu | Değiştir