İmplant

implant

Diş implantı ağızda eksik olan dişlerin fonksiyon ve estetiğini tekrar kazadırmak amacıyla çene kemiğine yerleştirilen yapay diş kökleridir.

Hangi durumlarda implant yapılır?

Tek diş eksikliği durumlarında yandaki sağlam dişlere müdahale etmeden tek diş implant yapılabilir. Birden fazla diş eksikliğinde iki veya daha fazla implant kullanılarak sabit köprüler yapılabilir. Tamamen dişşiz olan bir ağızda ise protezlerin ağızda tutuculuğunu sağlamak için implant uygulanabilir.

İmplantın yararları nelerdir?

Diş implantları, sağlam, rahat ve güvenilir bir uygulamadır. Eksik dişlerin tamamlanması sürecinde, sağlıklı dişlere müdahale edilmez, sağlıklı dişler üzerinde işlem yapılmaz. İmplantlar üzerine yapılan protezler, gerçek dişlerin yerini alırken en doğal ve sağlam yapıyı oluştururlar.

İmplant her yaşta uygulanabilir mi?

İmplant her yaşta uygulanabilir. Sadece, gençlerde kemik gelişiminin tamamlanmış olması gerekir. Bu da kızlarda ortalama 16-17, erkeklerde ise 18 yaşına kadar gerçekleşmektedir. Yetişkinlerde için üst yaş sınırı yoktur. Genel sağlık durumu uygun olan her yaştaki bireye uygulanabilir.

İmplantın Aşamaları

İmplant yapımı genellikle iki aşamadan oluşur. Birincisi cerrahi aşamadır. İmplant alt yapısı ilk aşamada çene kemiğine yerleştirilir. Daha sonra ortalama 2 ile 3 ay arasında bekleme süresi vardır. Süre bireye göre değişiklik gösterebilir. Bu sürede kemik ile implant arasına kemik oluşumu meydana gelir. İkinci aşamada ise implant üstü yapı gerçekleştirilir.

İmplantın Bakımı

İmplant dişlerin bakımı aynı kendi dişlerimizin bakımı gibidir. Eğer yeterli temizlik ve bakım yapılmazsa nasıl kendi dişlerimizi kaybediyoruz aynı şekilde diş implantımızı da kaybedebiliriz. İlk yıl içinde her 3-4 ayda bir diş taşı temizliği ve implantların kontrolü için diş hekiminizi ziyaret etmeniz önerilir.

Alt çenede hiç diş olmadığında

Alt çenede hiç diş olmadığında:

Alt çenede hiç diş olmadığında protez oynama yapar ve rahat kullanım olmaz.burada çeneye 3 adet implant yerleştirilmiş ve hastanın protezi sorunsuz kullanması sağlanmıştır.

   
Üst çenede hiç diş olmadığınd

 

Üst çenede hiç diş olmadığında:

Üst çenede de aynı şekilde diş yoksa çenenin tutuculuğu az ise o zaman 4 ya da 6 imlant yerleştirilerek tutuculuk sağlanabilir.

   
Tek diş eksikliğinde implant uygulaması

Tek diş eksikliğinde implant uygulaması

   
İmplantın bitmiş hali

İmplantın bitmiş hali

   
   
Arka azı dişlerin eksikliğinde İmplant Uygulamas

Arka azı dişlerin eksikliğinde İmplant Uygulaması

   
Arka Bölgede Birden fazla diş yo

Arka Bölgede Birden fazla diş yok

   
İlk aşamada implantlar yerleştirilir

İlk aşamada implantlar yerleştirilir

   
Üst yapay porselenlerin yerleştirilmiş hal

Üst yapay porselenlerin yerleştirilmiş hal

Detaylı Bilgi Formu

Güvenlik Kodu | Değiştir